35-under-35 winners revealed at RWM

The top 35 rising waste sector stars of 2022 were recognised last week (15 September) as part of the 35-under-35 awards.

The finalists were unveiled during RWM & Letsrecycle Live 2022 (pictured are those present at the awards ceremony)

The final list of 35 was whittled down by an independent judging panel from more than 100 entries and announced during the RWM and Letsrecycle Live show at the NEC, Birmingham.

Organised by letsrecycle.com and sponsored by Grundon, the event heard from Neil Grundon, vice chairman of Grundon, and Steve Eminton, editor of letsrecycle.com.

Three of the status holders were chosen as the ‘top three status holders’ and were presented with a bottle of champagne from Mr Grundon to mark their achievement. The three are: Sioned Thomas, Paper Round; Ben Thompson, Veolia (who could not join on the day) and Shelley Holmes, Joint Waste Solutions and now at ReLondon.

Pictures from the event, including each individual winner, can be found here. These will also be emailed to the finalists.

Two of the top 3 status holders: (l) Shelley Holmes, Joint Waste Solutions and (r) Sioned Thomas of Paper Round with Neil Grundon of Grundon Waste Management

Future

Praising the “great success and huge effort” of all the 35-Under-35s recognised this year, Mr Grundon explained that the sector has come a long way since he started out in the early 1990s, and he is looking forward to an “exciting” future for the industry.

Mr Eminton said that the judges had seen “real dedication and a level of conscientiousness among the 35 which was quite amazing”.

The 2022 judges were: Lorraine Milburn – Grundon; Rod Paterson – Ekman Recycling; Vicky Beechey and Jon Hastings – NAWDO; Caelia Quinault – Letsrecycle.com materials correspondent ; Steve Eminton – Letsrecycle.com; and Ed Yendluri – Westminster City Council.

The 35 status holders 2022:

Paloma Aldegeur, Recycleye

Mustafa Azimy, Suez Recycling and Recovery

Charlotte Ball, Augean Treatment Limited

Jessica Beare, South Oxfordshire District Council and Vale of White Horse District Council

Briony Bendle, Veolia

Stephanie Bowring, The Edinburgh Remakery

Jade Cohen, Qualis Flow

Jack Connors, Greenzone Facilities Management Limited

Laura Crehan, REPIC

Steve Daniels, SUEZ UK

Benedetta Delfino, Recycleye

Mikela Drukman, Greyparrot

Daniel Everard, Resource Futures

Edward Fagan, Grundon Waste Management

Darren Forster, nominated while at FCC Environment, now at Biogen.

Eleanor Fox, Westminster City Council

James George, BPR Group Europe Ltd

Tom Giddings, Alupro

Camila Godoy-Donoso, Viridor

Elliot Harrison-Holt, APK Group

Shelley Holmes, Joint Waste Solutions

Alan Jakubczyk,  Guildford Borough Council

Natalie Johnson, SUEZ recycling and recovery UK

Jeyda Keski, Veolia

Jessica Keynes,Tom White

Ionna Kyriazi, Ricardo Energy & Environment

Lee Love, Veolia

Beth Mason,  Recycling Lives,

James McMahon, Eunomia Research & Consulting

Taz Sarodia, Recycling Lives

Vivek Shrestha, SLR Consulting Ltd

Sioned Thomas, Paper Round

Ben Thompson, Veolia

Emilie Woodger-Smith, Gloucestershire County Council

Carla Worth, Resource Futures

2023

Details of the 2023 round of entries and awards will be announced in the new year.

Subscribe for free

Subscribe to receive our newsletters and to leave comments.

The Blog Box

Other Publications from
The Environment Media Group

Back to top